| Brand: | OPPO |
| Model: | Find X8 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Resolution: | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 7i |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.4", 1.12µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 73mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.61µm, 3x optical zoom, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/4.3, 135mm (periscope telephoto), 1/2.51", 0.7µm, 6x optical zoom, dual pixel PDAF (35cm - ∞), OIS 50 MP, f/2.0, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.75", 0.64µm, multi-directional PDAF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5910 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 80W wired, PD 55W, PPS, UFCS 50W wireless 10W reverse wireless |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Gpu: | Immortalis-G925 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 5 major Android upgrades, ColorOS 15 |
| Dimensions: | 162.3 x 76.7 x 8.2 mm (6.39 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight: | 215 g (7.58 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Space Black, Pearl White, Blue |