| Brand: | ZTE |
| Model: | nubia Z11 |
| Release Date: | 2016, June. Released 2016, July |
| Size: | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~75.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12µm, PDAF, OIS |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.4, 1/3.2", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os Version: | 6.1 |
| Dimensions: | 151.8 x 72.3 x 7.5 mm (5.98 x 2.85 x 0.30 in) |
| Weight: | 162 g (5.71 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver, Gray, Gold, Rose Gold |