| Brand: | VK Mobile |
| Model: | VK4500 |
| Release Date: | 2005, Q4 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 31 x 39 mm, 12.6 cm2 (~26.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Extended battery, Li-Ion 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 49 x 16.9 mm (3.86 x 1.93 x 0.67 in) |
| Weight: | 86 g (3.03 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |