| Brand: | VK Mobile |
| Model: | VK300 |
| Release Date: | 2005, July |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~30.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 79.5 x 42.5 x 21.5 mm (3.13 x 1.67 x 0.85 in) |
| Weight: | 75 g (2.65 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver-black, Gold |