| Brand: | Telit |
| Model: | G82 |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 96 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 550 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 114 x 53 x 27 mm (4.49 x 2.09 x 1.06 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |