| Brand: | T-Mobile |
| Model: | MDA Compact IV |
| Release Date: | 2008, May. Released 2009, Q1 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | CIF@30fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Capacity: | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Ram: | 128MB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | No |
| Os Version: | 6.1 |
| Dimensions: | 110 x 52 x 12 mm (4.33 x 2.05 x 0.47 in) |
| Weight: | 98 g (3.46 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |