| Brand: | Sony Ericsson |
| Model: | Z555 |
| Release Date: | 2008, January. Released 2008, March |
| Size: | 1.9 inches, 11.4 cm2 (~24.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | No |
| Capacity: | Removable Li-Ion 930 mAh battery (BST-39) |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | Memory Stick Micro (M2), up to 8 GB |
| Dimensions: | 95 x 49 x 16.5 mm (3.74 x 1.93 x 0.65 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Diamond Black, Dusted Rose |