| Brand: | Sony Ericsson |
| Model: | Z550 |
| Release Date: | 2006, May |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 30 x 37 mm, 11.4 cm2 (~28.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | Memory Stick Micro (M2), up to 2 GB |
| Body | |
| Dimensions: | 87.5 x 45.4 x 20 mm (3.44 x 1.79 x 0.79 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Sterling Black, Pearl Copper |