| Brand: | Sony Ericsson |
| Model: | W890 |
| Release Date: | 2007, November. Released 2008, February |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | Videocall camera |
| Capacity: | Removable Li-Po 950 mAh battery (BST-33) |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | Memory Stick Micro (M2), up to 4 GB, 2 GB included |
| Dimensions: | 104 x 46.5 x 9.9 mm (4.09 x 1.83 x 0.39 in) |
| Weight: | 78 g (2.75 oz) |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Espresso Black, Mocha Brown, Sparkling Silver |