| Brand: | Sony Ericsson |
| Model: | T300 |
| Release Date: | 2002, Oct |
| Display | |
| Resolution: | 101 x 80 pixels, 6 lines |
| Technology: | STN, 256 colors |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 700 mAh battery (BST-22) |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 106 x 48 x 22 mm (4.17 x 1.89 x 0.87 in) |
| Weight: | 101 g (3.56 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 - Icy Blue, Midnight Red, Mystical Green |