| Brand: | Sony Ericsson |
| Model: | K608 |
| Release Date: | 2005, June |
| Size: | 1.8 inches, 28 x 35 mm, 10.2 cm2 (~21.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | Yes |
| Capacity: | Removable Li-Ion 900 mAh battery (BST-37) |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | No |
| Dimensions: | 105 x 45.5 x 18.8 mm (4.13 x 1.79 x 0.74 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Aluminium Silver |