| Brand: | Siemens |
| Model: | SL65 |
| Release Date: | 2004, June |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.5 cm2 (~24.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 130 x 130 pixels, 7 lines, 1:1 ratio (~102 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 700 mAh battery (EBA-650) |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 90 x 47.6 x 21 mm, 78 cc (3.54 x 1.87 x 0.83 in) |
| Weight: | 99 g (3.49 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 2 - Ivory, Ebony |