| Brand: | Siemens |
| Model: | ME75 |
| Release Date: | 2005, October |
| Display | |
| Resolution: | 132 x 176 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 105 x 46 x 18 mm (4.13 x 1.81 x 0.71 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Amazon Green, Atlas Grey |