| Brand: | Siemens |
| Model: | C62 |
| Release Date: | 2003, Q4 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 7 lines, 1:1 ratio |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 630 mAh battery (EBA-610) |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 101 x 44 x 20 mm, 82 cc (3.98 x 1.73 x 0.79 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 - Eagle White, Pidgeon Blue and Cherry Red |