| Brand: | Sharp |
| Model: | GX1 |
| Release Date: | 2002, Oct |
| Display | |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | GFC, 65K Colors |
| Camera | |
| Main Specs: | CIF |
| Main Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 133 x 46 x 23 mm (5.24 x 1.81 x 0.91 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |