| Brand: | Qtek |
| Model: | S110 |
| Release Date: | 2005, Q2 |
| Display | |
| Size: | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Po 1200 mAh battery |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Ram: | 128MB |
| Expandable: | SDIO/MMC |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 58 x 18 mm (4.25 x 2.28 x 0.71 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Stylish black |