| Brand: | Qtek |
| Model: | 9090 |
| Release Date: | 2004, Q3 |
| Size: | 3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~42.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Capacity: | Removable Li-Po 1490 mAh battery |
| Type: | Li-Po |
| Ram: | 128MB |
| Expandable: | SDIO/MMC |
| Dimensions: | 125 x 71 x 18 mm (4.92 x 2.80 x 0.71 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Stylish black and silver |