| Brand: | QMobile |
| Model: | Noir X700 |
| Release Date: | 2015, February. Released 2015, February |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Capacity: | Li-Ion 1920 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6592M (28 nm) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os Version: | 4.2.2 |
| Dimensions: | 140 x 70 x 7.9 mm (5.51 x 2.76 x 0.31 in) |
| Weight: | - |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |