| Brand: | Panasonic |
| Model: | SC3 |
| Release Date: | 2005, Q1 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 730 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 91.5 x 45 x 16.8 mm, 77 cc (3.60 x 1.77 x 0.66 in) |
| Weight: | 76 g (2.68 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Silver |