| Brand: | Panasonic |
| Model: | GD87 |
| Release Date: | 2002, November |
| Display | |
| Resolution: | 132 x 176 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | CIF |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 97 x 49 x 23 mm (3.82 x 1.93 x 0.91 in) |
| Weight: | 103 g (3.63 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |