| Brand: | Nokia |
| Model: | 3610 |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 65 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | Backlit full graphics |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 830 mAh battery (BLB-2) |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 105 x 45 x 22 mm, 79 cc (4.13 x 1.77 x 0.87 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Ttranslucent Xpress-on covers |