| Brand: | Nokia |
| Model: | 3410 |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 65 pixels, 6 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 825 mAh battery (BLC-2) |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 115 x 49 x 22.5 mm, 100 cc (4.53 x 1.93 x 0.89 in) |
| Weight: | 114 g (4.02 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Xpress-on front and back covers |