| Brand: | Motorola |
| Model: | P40 |
| Release Date: | Not announced yet |
| Size: | 6.2 inches, 95.1 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1080 x 2310 pixels (~411 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, 5 MP, f/2.2, (depth) |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", 1.25µm |
| Selfie Features: | LED flash |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | Li-Po 4132 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 160.1 x 71.2 x 8.7 mm (6.30 x 2.80 x 0.34 in) |
| Weight: | - |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, Black, Brown |