| Brand: | Motorola |
| Model: | C336 |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 98 x 64 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | Grayscale graphic |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 102 x 46 x 19 mm, 73 cc (4.02 x 1.81 x 0.75 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |