| Brand: | Jolla |
| Model: | Jolla C |
| Release Date: | 2016, May. Released 2016, May |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Capacity: | Li-Ion 2500 mAh, removable (7.98 Wh) |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8909v2 Snapdragon 212 (28 nm) |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os Version: | 2.0 |
| Dimensions: | 142 x 72 x 9.6 mm (5.59 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black/Red |