| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 9 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits (typ) |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lenses |
| Main Features: | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, XOS 6.0 |
| Dimensions: | 165 x 76.8 x 8.7 mm (6.50 x 3.02 x 0.34 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Violet, Ocean Wave |
| Usd: | ~54 USD |