| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 30i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.9, (wide), 1/3.07", AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/3.94" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, XOS 10.6 |
| Dimensions: | 164 x 75.8 x 8.4 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight: | 191 g (6.74 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes (Hot 30i NFC only) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Mirror Black, Glacier Blue, Diamond White, Marigold |