| Brand: | Haier |
| Model: | V200 |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Technology: | 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 109 x 44 x 14 mm (4.29 x 1.73 x 0.55 in) |
| Weight: | 78 g (2.75 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |