| Brand: | Haier |
| Model: | V1000 |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Technology: | 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 87 x 47 x 21 mm (3.43 x 1.85 x 0.83 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |