| Brand: | Haier |
| Model: | P8 |
| Release Date: | 2006, Q2 |
| Display | |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 146 x 29.1 x 16.5 mm (5.75 x 1.15 x 0.65 in) |
| Weight: | 65 g (2.29 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |