| Brand: | Haier |
| Model: | M180 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 1.44 inches |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 101.3 x 43 x 14.1 mm (3.99 x 1.69 x 0.56 in) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |