| Brand: | Haier |
| Model: | A66 |
| Release Date: | 2010. Released 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~36.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 100 x 49 x 15.5 mm (3.94 x 1.93 x 0.61 in) |
| Weight: | - |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Pink, Black |