| Brand: | Gigabyte |
| Model: | GSmart MS802 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 520MHz Marvell PXA270 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 117 x 59.8 x 14.8 mm (4.61 x 2.35 x 0.58 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Iron Gray |