| Brand: | ZTE |
| Model: | nubia V18 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.01 inches, 93.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Reverse wired |
| Chipset: | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 158.7 x 75.5 x 7.8 mm (6.25 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold, Red |
| Usd: | ~216 USD |