| Brand: | ZTE |
| Model: | nubia RedMagic 10 Air |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.8 inches, 111.6 cm2 |
| Resolution: | 1116 x 2480 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1600 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1600 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/2.77", 1.12µm, under display |
| Selfie Video: | 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 80W wired, 100% in 52 min |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 750 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Redmagic OS 10 |
| Dimensions: | 164.3 x 76.6 x 7.9 mm (6.47 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight: | 205 g (7.23 oz) |
| Build: | Pressure sensitive zones (520Hz touch-sensing) Aviation aluminum middle frame IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black Twilight, White Hailstone, Orange Flare |