| Brand: | ZTE |
| Model: | Axon Max |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.9, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4140 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, QC2 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 160 x 80 x 7.5 mm (6.30 x 3.15 x 0.30 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gold |