| Brand: | ZTE |
| Model: | Axon 30S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.92 inches, 107.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~400 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide) 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, HDR, 10‑bit video |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, (wide), under display |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 55W wired, PD, QC4 |
| Fast Charging: | 55W |
| Chipset: | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12, MyOS 12 |
| Dimensions: | 170.2 x 77.8 x 7.8 mm (6.70 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight: | 189 g (6.67 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~270 USD |