| Brand: | Yu |
| Model: | Yureka 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | To be confirmed |
| Main Specs: | 16 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3930 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 152.6 x 76.5 x 8.2 mm (6.01 x 3.01 x 0.32 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gold |