| Brand: | Yezz |
| Model: | Andy 4E LTE |
| Release Date: | 2015, January. Released 2015, March |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Capacity: | Li-Ion 1450 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6732M (28 nm) |
| Ram: | 512MB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os Version: | 4.4 |
| Dimensions: | 126 x 64 x 10.8 mm (4.96 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight: | 127 g (4.48 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |