| Brand: | Xiaomi |
| Model: | Redmi |
| Release Date: | 2013, July. Released 2013, August |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | Li-Po 2000 mAh, removable |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6589T (28 nm) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os Version: | 4.2 |
| Dimensions: | 137 x 69 x 9.9 mm (5.39 x 2.72 x 0.39 in) |
| Weight: | 158 g (5.57 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Chinese Red, Metallic Gray/ blue, green, yellow panels |