| Brand: | VK Mobile |
| Model: | VK2200 |
| Release Date: | 2006, March |
| Display | |
| Size: | 1.66 inches, 8.7 cm2 (~17.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~170 ppi density) |
| Technology: | TFT, 260K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 4 MP |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 97.8 x 49.5 x 12.5 mm (3.85 x 1.95 x 0.49 in) |
| Weight: | 74 g (2.61 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |