| Brand: | VK Mobile |
| Model: | VK2010 |
| Release Date: | 2005, Q4 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Technology: | OLED, 256K colors |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 790 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 90 x 50 x 8.8 mm (3.54 x 1.97 x 0.35 in) |
| Weight: | 50 g (1.76 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver, Pink, Black |