| Brand: | Vivo |
| Model: | Y300 GT |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution: | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 5500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 5500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 7620 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 90W wired, 100% in 55 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 90W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8400 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| Gpu: | G720 MC7 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, OriginOS 5 |
| Dimensions: | 163.7 x 75.9 x 8.1 mm (6.44 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight: | 212 g (7.48 oz) |
| Build: | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold |
| Usd: | ~270 USD |