| Brand: | Vivo |
| Model: | V50e |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.77 inches, 110.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1800 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1800 nits |
| Protection: | Diamond Shield Glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 116˚ (ultrawide) |
| Main Features: | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Selfie Video: | 4K, 1080p |
| Capacity: | 5600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 90W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 90W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, Funtouch 15 |
| Dimensions: | 163.3 x 76.7 x 7.4 mm or 7.6 mm |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Sapphire Blue, Pearl White |
| Usd: | ~281 USD |