| Brand: | Vivo |
| Model: | T4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.77 inches, 110.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR, 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Protection: | Shield Glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 7300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 90W wired, 55W PPS, 44W UFCS, 50% in 33 min 7.5W reverse wired Bypass Charging |
| Fast Charging: | 90W |
| Chipset: | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 810 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 2 major Android upgrades, Funtouch 15 |
| Dimensions: | 163.4 x 76.4 x 7.9 mm (6.43 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Build: | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Emerald Blaze, Phantom Grey |