| Brand: | Verykool |
| Model: | SL5550 Maverick LTE |
| Release Date: | 2015, December. Released 2015, December |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, AF |
| Selfie Features: | LED flash |
| Capacity: | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os Version: | 5.1 |
| Dimensions: | 155 x 76.5 x 8.8 mm (6.10 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight: | 166 g (5.86 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |