| Brand: | Verykool |
| Model: | sl5009 Jet |
| Release Date: | 2015, September. Released 2015, September |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Features: | LED flash |
| Capacity: | Li-Ion 1900 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6735M (28 nm) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os Version: | 5.1 |
| Dimensions: | 147 x 72.5 x 8.9 mm (5.79 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue |