| Brand: | Verykool |
| Model: | s4010 Gazelle |
| Release Date: | 2015, January. Released 2015, January |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Capacity: | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| Ram: | 512MB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os Version: | 4.4.2 |
| Dimensions: | 127.5 x 64.9 x 11 mm (5.02 x 2.56 x 0.43 in) |
| Weight: | 128 g (4.52 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Blue, Grey |