| Brand: | Unnecto |
| Model: | Swift |
| Release Date: | 2015, January. Released 2015, March |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~60.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Capacity: | Li-Ion 1600 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os Version: | 5.1 |
| Dimensions: | 119.3 x 63 x 10 mm (4.70 x 2.48 x 0.39 in) |
| Weight: | 120.5 g (4.27 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White, Blue |