| Brand: | Unnecto |
| Model: | Pro |
| Release Date: | 2012, March. Released 2012, June |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Capacity: | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Ram: | 256MB |
| Storage: | 512MB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Dimensions: | 112 x 60 x 11.5 mm (4.41 x 2.36 x 0.45 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |